Nüfusu 160 Bin, Yazları 4 Milyona Ulaşıyor:Tek Kişilik Oda 1000 Euro! Kirasını Ödeyemenler Araba ve Çadırlarda Yaşamaya Başladı!

Yüksek faizler birçok İspanyol’u ev alamaz hale getiriyor. Turizm sezonunun açılması ve partilerin artması, konaklama talebini ve dolayısıyla kiraları fırlatıyor. İbiza’da nüfus artışı ve yeni konut inşaatının yetersizliği de kiralarda artışa katkıda bulunuyor.

BBC’nin haberine göre çalışanlar bile İbiza’da ev bulmakta ve kirayı ödemekte zorlanıyor. Birçok kişi araba veya çadırda yaşamayı tercih ediyor. Sivil savunma merkezi IGC’nin verilerine göre, çalışanlarının dörtte üçü ev yerine araçlarda yaşıyor. Kirayı ödeyemeyenler, kalabalık ve sağlıksız ortamlarda yaşamaya mecbur kalıyor.

İbiza’da tek kişilik bir odanın fiyatı 1000 euro’yu buluyor. Küçük bir dairenin kiralamak ise 2000 euro’dan başlıyor.

ÜÇ YILDIR ARABADA YAŞIYOR

Üç yıldır arabasında yaşayan César Nebrera, ev konforunu özlediğini söyleyerek “Kendi evinizde ayakta durmak, doğru düzgün yemek yapabilmek, hatta çekmeceği açmak gibi basit şeyleri arıyorum” dedi. Kirayı ödemenin birçok kişi için imkansız hale geldiğini anlatan Nebrera, “Ev fiyatları giderek daha da artıyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x