Afrika üzerinden geliyor! Türkiye, 1 hafta boyunca çöl tozunun etkisinde kalacak

AA

Çöl bölgelerinde bol miktarda toz bulunuyor. Bu tozların farklı kıtalara hareket etmesi, normal bir doğa olayı olarak kabul ediliyor.

Çöl tozları, rüzgarlar sebebiyle atmosferik sistemlerle binlerce kilometre uzaklara taşınabiliyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, üzerinden gelen çöl tozunun Türkiye’nin 1 hafta boyunca etkisi altına alacağını belirtti.

Tozların denizlere ve toprağa katkısı var

Toros, en büyük sıcak çöl olan Sahra Çölü’nün dünya atmosferinde önemli bir mineral toz kaynağı olduğunu kaydederek, şu bilgileri verdi:

Demir ve fosfor gibi mineraller yönünden zengin çöl tozları, taşıdığı minerallerle denizlerde fitoplanktonların besin kaynağı olurken, karalarda bitkilerin gelişmesine ve toprağın veriminin artmasına katkı sağlıyor.

“Türkiye’de çöl tozunun etkisi, önümüzdeki hafta boyunca devam edecek”

Türkiye’nin de Afrika’dan gelen çöl tozunun etkisi altına girdiğini aktaran Toros, şunları söyledi:

Türkiye’de çöl tozunun etkisi, atmosferik sayısal model sonuçlarına göre önümüzdeki hafta boyunca devam edecek. Çöl tozu etkisi Türkiye’nin farklı bölgelerinde günden güne değişiyor. Örneğin bugün Doğu ve Güneydoğu Anadolu, pazar ve pazartesi Akdeniz, İç Anadolu, Ege, Marmara, salı Karadeniz, Marmara ağırlıklı, çarşamba Akdeniz, İç Anadolu, Ege, Marmara Bölgesi’nde çöl tozu etkili olacak. Perşembe günü çöl tozunun etkisi azalacak. Cuma gününden itibaren azalarak ülkemizi terk edecek.

“Akşamları çiseleyen havayla birlikte araçların üzerini kaplayacak”

Toros, bugünlerde akşamları çiseleyen havayla birlikte araçların üzerinde çöl tozlarının görüleceğini dile getirdi.

Kırmızımsı

Prof. Dr. Toros, çöl tozunun etkisiyle atmosferin bu günlerde kırmızımsı şekilde görüldüğünü kaydetti.

Renklerin kaynağı güneş ışığı

Gökyüzünde görülen renklerin atmosferdeki moleküllerin saçtığı ışığından geldiğini belirten Toros, “Güneş ışınlarının geliş açısı ve toz miktarına bağlı olarak bilhassa gün doğumu ve gün batımında gökyüzü daha kızılımsı, daha sütlü ve daha puslu yani daha renkli hale gelebilir.” diye konuştu.

Doğal gübre

Toros, altın değerinde mineraller taşıyan çöl tozlarının Türkiye’ye doğal gübre taşıdığını belirtti.

“Havadaki parçacık maddeler arttıkça hava kalitesi kötüleşebilir”

Yapılan çalışmaların, çöl tozlarının faydalarına rağmen yer seviyesinde yoğunlaştığında bazı sağlık sorunu olan kişilerde nefes alma sorunlarına neden olabildiği yönünde olduğunu belirten Toros, “Çünkü havadaki parçacık maddeler arttıkça hava kalitesi kötüleşebilir. Parçacıklar solunarak akciğerlere ve kan dolaşımına girebilir ve astım ve üst solunum yolu sıkıntıları olanları olumsuz etkileyebilir.” diye konuştu.

“Bugünlerde koşmak yerine yürüyüş yapmak daha doğru olacaktır”

Toros, tozların bilhassa bebekler, çocuklar, yaşlılar ve kalp veya akciğer rahatsızlığı olanlarda daha olumsuz etkisi olduğunu kaydederek, “Bu sebeple sağlımızı korumak için bulunduğumuz yerin hava kalitesini ‘www.havaizleme.gov.tr’ adresinden takip etmesinde fayda var. Kendi sağlık durumunuza göre dikkatli olalım. Örneğin bugünlerde dışarıya çıkıyorsanız koşmak yerine yürüyüş yapmak daha doğru olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x